W wyniku prowadzonych prac badawczych na terenie Miasta i Gminy Ulanów udało się potwierdzić panujące wśród tutejszej ludności przekonanie o wysokiej jakości środowiska naturalnego i jego dobroczynnym wpływie na organizm ludzki, który zawdzięcza się głównie dużej zawartości jodu w powietrzu.

Gmina i Miasto Ulanów leży na styku dwóch krain geograficznych, część południowa gminy to obszary nizinne należące do Doliny Dolnego Sanu natomiast tereny północne zaliczają się do Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Na obu z tych obszarów można spodziewać się występowania jodu w powietrzu chociaż jego pochodzenie będzie na każdym z nich odmienne. Na terenach Płaskowyżu Tarnogrodzkiego jod występować będzie w wodach – solankach wypływających z pokładów wodonośnych uformowanych w okresie Trzeciorzędu, kiedy na tym terenie znajdowało się płytkie ciepłe morze. Pokłady wodonośne uformowały się tu w warstwach powstałych z gromadzących się tu morskich osadów dennych.

Na obszarze Doliny Dolnego Sanu jod znajduje się w zdeponowanej tu warstwie materii organicznej, część materii organicznej została nagromadzona tu w wyniku procesów biologicznych z obumarłych roślin wodnych i bagiennych natomiast część została przyniesiona jako osady denne. Obecnie jod uwalniany jest w procesie mineralizacji materii organicznej.

Korzystny skład chemiczny powietrza nie ustępujący pod względem zawartości  jodu miejscowościom nadmorski nakłada się na panujące tu warunki klimatyczne, rozwinięta sieć rzek i ich dopływów potęguje wzrost jonizacji powietrza oraz stabilizuje jego wilgotność co wpływa korzystnie na samopoczucie zwłaszcza u osób cierpiących na choroby układu krążenia oraz  oddechowego, poprzez obniżenie ciśnienia krwi. Dodatkowym atutem gminy Ulanów jest duża powierzchnia lasów iglastych będących źródłem olejków eterycznych. Wydzielane przez drzewa iglaste olejki eteryczne posiadają właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, co powoduje, że pod względem mikrobiologicznym las sosnowy jest czysty, wolny od chorobotwórczych organizmów. Nie przypadkiem w lasach sosnowych od lat są lokalizowane sanatoria. Np. jedno z najstarszych sanatoriów przeciwgruźliczych w Europie, w Otwocku pod Warszawą. Czyste powietrze pod względem mikrobiologicznym dodatkowo pozbawione jest czynników alergizujących.

Na terenie gminy Ulanów rzadko występują drzewa których pyłki uczulają najczęściej (brzoza, leszczyna, jesion, wierzba, dąb) oraz niewiele jest obszarów zajętych przez uczulające trawy i chwasty.  Panujący tu klimat w połączeniu z czystym powietrzem bogatym w jod czyni Ulanów idealnym miejscem do odpoczynku również dla osób ze skłonnościami do chorób alergicznych. Nie jest przypadkiem, że w największym w gminie ośrodku wypoczynkowym „Tanew” częstymi gośćmi są osoby chcące poprawić swoją kondycję fizyczną, organizowane są tutaj często obozy sportowe oraz zielone szkoły. Należy pamiętać, że do prawidłowego rozwoju zwłaszcza dzieci i młodzieży konieczne jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki jodu. Jod jest pierwiastkiem poprawiającym wydolność organizmu zarówno fizyczną jak i  przede wszystkim wydolność umysłową. U osób z niedoborem jodu często praca fizyczna lub intelektualna, która wcześniej nie sprawiała choremu żadnej trudności w wykonywaniu, teraz staje się zadaniem ponad jego możliwości i fizyczne (wskutek spowolnienia ruchów), i umysłowe (wskutek osłabienia koncentracji i pamięci). Zalecana dawka jodu dla dorosłego człowieka wynosi 150 g/dobę.

Teren gminy Ulanów jest miejscem gdzie mogą wypoczywać zarówno osoby preferujące wypoczynek czynny jak i osoby ceniące sobie ciszę i spokój na łonie natury. Na terenie gminy znajduje się rozbudowana sieć dróg i ścieżek idealnych do uprawiania kolarstwa zarówno szosowego jak i krosowego, biegów oraz spacerów, często można spotkać osoby uprawiające nordic walking. Rzeka Tanew z racji swych walorów krajobrazowych jest dobrym miejscem do urządzania spływów kajakowych a bogactwo ryb zwłaszcza pstrąga potokowego i lipienia powoduje, że jest ona celem wypraw wędkarskich. Walory krajobrazowe, dobry dostęp do wody oraz przewaga ryb łososiowatych zachęca wędkarzy do wybierania aktywnych form wędkowania – połowów na sztuczne przynęty. Wysiłek na świeżym powietrzu poza dobroczynnym wpływem na organizm zwiększa dodatkowo zapotrzebowanie na tlen co równocześnie powoduje zwiększenie dawek jodu jakie trafiają do organizmu.

Czas spędzony w Ulanowie nie będą uważać za zmarnowany również osoby chcące odpocząć z dala od zgiełku miejskiego. Poza dobroczynnym wpływem panującego tu klimatu znajdą tu one ciszę i spokój, bogactwo grzybów w lasach, możliwość obcowania z przyrodą oraz bazę noclegową zapewniającą komfortowe warunki wypoczynku oraz dobrą polską kuchnię.

W czasie swej bogatej historii miejscowość Ulanów nazywana była „Małym Gdańskiem”, nazwa ta związana była z tradycjami flisackimi tej miejscowości. Flisacy Ulanowscy cenieni byli na wielu rzekach, nie tylko na Wiśle i Sanie, prowadzili oni nawet własną szkołę dla adeptów tego fachu. Obecnie nazwa „Mały Gdańsk” kojarzyć się powinna z panującym tu klimatem, który pod względem swych dobroczynnych właściwości nie ustępuje klimatowi morskiemu.

Artykuł ze strony internetowej www echodnia.eu

Radio Leliwa

Radio Rzeszów

 

Liczba odwiedzin strony